ENGLISH

ÜRÜNLER    >    UD - EL ÖRGÜ İPLİĞİ ŞİŞİRME MAKİNESİ   >    TEKNİK BİLGİLER   >    MAKİNE BÖLÜMLERİ

CAĞLIK BÖLÜMÜ

Cağ bölümü: Makine tipine göre yeterli sayıda aktif ve rezerv bobin adaptörleri ile donatılmıştır. Tünel başına 2 iplik çalışılması gereken durumlarda cağ ünitesi kapasitesi de bu duruma göre artırılır. Cağ bölümünde gerçekleşmesi muhtemel ip kopuşlarına karşılık cağın çıkış kısmına çalışılan iplik sayısı kadar elektronik ip koptu sensörleri yerleştirilmiştir. Bu sensörler olası bir ip kopuş durumunda kopan ipliğin çalıştığı bandı durdurur. Bu esnada diğer bölümler çalışmaya devam eder.


SERİM ÜNİTESİ

Cağdan beslenen iplikler 200 mm eninde taşıma bandına aktarılmak üzere serim ünitesine gelir. Burda iplik (ya da iplikler) 1 adet sarım kolu ve 4 adet helezon vasıtasıyla taşıyıcı bant üzerine sevkedilir. Taşıyıcı bant hız ayarı yapılarak ipliğin serim sıklığı kolayca ayarlanabilir. Makine tipine ve kullanıcı ihtiyacına göre serim ünitesi sayısı en az 4 veya 5, en fazla 20 dir. Her serim ünitesi ve taşıyıcı bant düzeneği diğerlerinden bağımsız olarak çalışabilmekte ve bu sayede kullanıcıya farklı iplikler için farklı hızlarda çalışabilme olanağı sunmaktadır.


BUHARLAMA ÜNİTESİ

Taşıyıcı bant vasıtasıyla iplikler ısıl işleme maruz bırakılacakları buharlama ünitesine taşınırlar. Taşıyıcı bant hız ayarı yapılarak ipliğin buharlama süresi kolayca ayarlanabilir. Kullanıcı ihtiyacına göre serpantin vasıtasıyla bölüm içerisinde ısıtılmış sudan elde edilen buhar sayesinde ya da buharın doğrudan kazan içerisine verilmesi ile ipliğin ısıl işlemi gerçekleştirilir. Buharlama ünitesi üst kapağı kolayca temizlenebilmesi ve gerekli bakımların yapılabilmesi için özel bir manivela vasıtasıyla açılır. Buhar ve suyla temas halinde olan parçaların tamamı ısıl deformasyon ve korozyona karşı inox çeliğinden imal edilmiştir. Isı ve buhar kaybını en aza indirmek için efektif bir izolasyon sağlanmıştır. Buhar giriş kontrolü manuel olarak sağlanır.


İPLİK DİNLENDİRME VE SOĞUTMA BÖLÜMÜ

Buharlama ünitesinin ardından iplikler 2000 mm uzunluğunda iplik dinlendirme ve soğutma bölümüne taşınır. Bu bölgede ipliğin üzerinde bulunan nem ve fazla ısı soğutma fanından elde edilen vakum ve tahliye bacası yardımıyla ortama taşınır. Dinlendirme bölümünün sonunda bulunan fotoseller yardımıyla ipliğin banttan dökülmesi engellenir ve aynı zamanda işlemi tamamlanmış ipliğin sevkedileceği diğer makineyle (bobin sarıcı, kek sarıcı, vb.) olan senkronizasyon sağlanmış olur.


OPERATÖR KONTROL PANELİ

Makineyle ilgili hız, sıcaklık, işlem süresi, vb. tüm parametreler ve gerekli ayarlar bu bölümden yönetilir. Çok fonksiyonlu dokunmatik ekran sayesinde makineyle ilgili tüm parametreler kolaylıkla girilebilmektedir. Makine tipine göre daha fazla bant sayısına sahip makinelerin tamamı tek bir panelle yönetilebilir. Ayrıca geçmişe dönük alarmlar ve sıcaklık trend grafikleri de bu bölümden takip edilebilir.